מאמר

paycheckSurvey
איתי רוזנבאום

|

אז כמה באמת מרוויח מאפיין?

 

כמדי כל שנה, UXI ערכו סקר בין כל המעצבים והמאפיינים בארץ (שהסכימו לענות, כמובן) לגבי אופי עבודת העיצוב והאפיון בישראל. לפני כשבועיים פורסמו תוצאות הסקר. למי שמתעניין – ניתן לראות את כל התוצאות באתר של UXI. אנחנו עברנו עליהם, ומצאנו כמה דפוסים ונתונים מעניינים.

 

 

העצמה נשית

 

בראש ובראשונה, נראה שישנו רוב נשי גם בתחום האפיון וגם ובתחום העיצוב. מתוך 121 מאפיינים שענו לסקר – 67 מתוכם נשים (55%). המעצבות שולטות בתחום אף יותר, 122 מתוך 185  המשיבים (65%). לראשונה בסקר זה – נסקרו גם אנשים שהגדירו את עצמם כ״גם וגם״, כלומר – אנשים שעוסקים גם בתחום העיצוב וגם בתחום האפיון. גם בקטגוריה זו ישנו רוב של המין היפה, אומנם בהפרש קטן יותר – 38 נשים אל מול 36 גברים.

 

 

רוצים לאפיין – תלמדו Axure

 

הסקר מראה באופן חד וברור מהם הכלים המועדפים על המאפיינים בארץ. מסקנה אחת מודגשת באופן בולט – אם ברצונכם להתעסק באפיון: תלמדו Axure. שישים ושלושה אחוזים מהמאפיינים אמרו שהם עובדים עם Axure (לעומת 39% לפני שנתיים בלבד). בנוסף, Axure היא התוכנה היחידה (מלבד פוטושופ) שהיא במגמת עלייה משנה שעברה. Powerpoint, Blasamic ו-Visio כולם בדעיכה בהשוואה לנתונים של שנים קודמות. נתון מעניין שמסייע להבין את עליית השימוש ב-Axure הוא אופי העבודה של רוב המאפיינים. שמונים ושמונה אחוזים ענו שהם יוצרים אבי-טיפוס ומוקאפים, ו-81% ענו שהם יוצרים מסכים סכמטיים (wireframes). לעומת זאת, נראה שפחות ופחות מאפיינים נפגשים עם המשתמשים הפוטנציאלים. רק 39% מהמאפיינים עורכים ראיונות עם משתמשים, ו-18% בלבד יוצאים לתצפיות. בדיקות שמישות מקצועיות (בתנאי מעבדה) עומדות רק על 12%. נראה שיותר ויותר מאפיינים מסתמכים על נתונים, סטסטיקות והשערות לגבי המשתמשים שלהם (תסריטי שימוש עומדים על 60% ו-31% מהמאפיינים העידו על שימוש בפרסונות) במקום לצאת ולבדוק את הנתונים בשטח.

 

 

אולי לא שווה ללמוד?

 

אחד הנתונים הכי מעניינים שנבדקו הוא ההשפעה של השכלה גבוהה על שכר המאפיינים. השורה התחתונה והמפתיעה – תואר לא בהכרח משתלם. מאפיינים ומעצבים ללא השכלה גבוהה דיווחו על שכר חציוני גבוה יותר מאילו בעלי תארים – 25 אלף ש״ח בחודש לעומת 16,500 ש״ח לבעלי תואר ראשון. לאחר התואר השני הפער מצטמצם (19,850 ש״ח לחודש), אך עדיין לא משתווה. חשוב לציין שמספר האנשים ללא השכלה גבוהה שענו על הסקר נמוך בהרבה מאילו בעלי תארים – כך שיש לקחת את הסטטיסטיקה בערבון מוגבל. מתוך העונים על הסקר – ל-60% מהמאפיינים יש תואר ראשון (וזאת לעומת 75% מהמעצבים הגרפיים). בבעלי תואר שני, לעומת זאת – המאפיינים עוקפים את המעצבים, 32% לעומת 20%. רק 8% ממאפייני חוויית המשתמש הצהירו שאין להם אף השכלה אקדמאית.

 

 

בואו נדבר על כסף

 

אבל מה עם התכל׳ס? כמה מאפיינים משתכרים? דבר ראשון – ברור מתוצאות הסקר שמאפיינים מרוויחים יותר ממעצבים עם ניסיון זהה. בנוסף, נראה שמעצבים גרפיים ״נתקעים״ בתקרת שכר לאחר כ-5 עד 10 שנות ניסיון (השכר החודשי החציוני של מעצב עם 5-10 שנות ניסיון הוא 13,500 ש״ח, בעוד שהשכר החציוני של מעצבים עם 10+ שנות ניסיון הוא 14,000 ש״ח בחודש). למאפיינים לא מסתמן שהבעייה הזאת קיימת, והם ממשיכים לטפס במדרגות השכר עם צבירת הניסיון. חשוב לציין שעובדים בשני התחומים דיווחו על עלייה משמעותית בשכר משנה שעברה (64% מהמאפיינים ו-70% מהמעצבים).

 

ולענייננו – מאפיין בתחילת דרכו צפוי להרוויח כ-9,500 ש״ח בחודש כאשר הטווח בין האחוזון ה-25 ל-75 נע בין 8,000 ל-12,000. לאחר כשנה, השכר צפוי לעלות לאזור ה-12,500 ש״ח בחודש (הטווח בין האחוזון ה-25 ל-75 הוא 10,000-15,500). קפיצת המדרגה האמיתית תגיע בתקופה שבין 3-10 שנות ניסיון, שם דווח על שכר חציוני של 20,000 ש״ח לחודש (עם טווח של 16,000-23,000). מאפיינים בעלי יותר מעשר שנות ניסיון דיווחו על שכר ממוצע של 23,300 ש״ח בחודש, בטווח של 21-25 אלף.

 

 

לסיכום, נראה שתחום האיפיון רק הולך וגודל. UXI דווחו כי מעל ל-550 איש מלאו את הסקר שלהם (לעומת 400 משיבים בשנה שעברה), ורוב העונים טוענים שהם מרוצים מעבודתם בתחום (90% מהמאפיינים השכירים הביעו שביעות רצון). בקיצור – זהו זמן טוב להיות מאפיין. אז יאללה, לעבודה.

אולי יעניין אותך גם: