מאמר

AppMobileBook
גלעד בר-לב

|

ביקורת ספר: The App & Mobile Case Study Book

עיצוב מוצר למובייל דורש גישה אחרת מעיצוב מוצר לאינטרנט. החלה מינואר 2007, כאשר הסמארטפונים והאייפון הגיעו לראשונה לעולם, אנשים הבינו שחוקי המשחק השתנו. הקצב המסחרר של החידושים, והשיפורים ההולכים וגדלים בחוויית המשתמש, יגרמו לכך שכנראה עד סוף העשור הזה, המובייל ישתלט וישפיע על כל היבטי החיים המודרנים.

 

בסקירה זאת אנסה לתת לכם את הצצה קצרה אל הספר The App & Mobile Case Study Book שהוא למעשה אוסף של סיפורי מקרה מעניינים בתחום המכשירים הניידים, ויכול להוות המון השראה לאיפיון. הספר מחולק לפי קטגוריות: משחקים, M-Commerce, קד”מ ונוכחות מותג, Social, ו- Utilities. בכתבה זו אתן דוגמא אחת מכל קטגוריה, אך הספר מכיל הרבה יותר.

 

 

משחקים Cut the Rope:

 

הבריף: משחק שמשתמש בחוקי הפיזיקה מהעולם האמיתי. המטרה היא להכניס את הממתק שתלוי על החבל לתוך הפה של יצור קטנטן וחמוד בשם Om Nom.

 

האתגר: הצוות צריך לוודא שהמשחק “מלוטש” ככל שניתן, כדי שהמשתמשים יתמכרו לחוויה של Om Nom המתוק והעולם של המשחק.

 

הפתרון: ביצוע סט נרחב של בדיקות במשך כמה שבועות, כדי לתת מידע לחברה המפתחת כיצד לשפר את השלבים ואת מרכיבי המשחק.

 

התוצאות: Cut the Rope שוחררה ל- App Store באוקטובר 2010. המשחק הפך להצלחה מיידית, והגיע למקום הראשון תוך מספר ימים.

 

pizza

 

M-Commerce – אפליקצית אייפון לדומינוס פיצה:

 

הבריף: המורשת ההיסטורית של ארגון דומינוס פיצה משולבת בחדשנות טכנולוגית לצורך הזמנות מרחוק. הצוות צריך לייצר מוצר שיהיה בעל פיצ’רים ופונקציונאליות המשדרים חדשנות ויוצרים עניין, כמו שהלקוחות של דומינוס פיצה התרגלו במשך השנים.

 

האתגר: בניית אפליקציה שתעשה את תהליך ההזמנה קל ומהיר, אך בו זמנית ליצור עניין וחיבור עם המוצר, כך שתהיה לו אישיות משלו, ויחזק את הקשר עם המותג “דומינוס פיצה”.

 

הפתרון: האפליקציה משתמשת ב- GPS כדי למצוא את הסניף הקרוב. כאשר מזמינים פיצה ניתן להשתמש בצביטה והרחבה כדי לשנות את הגודל של המגש. המשתמש “מקפיץ” את הפיצה לתנור, ויכול לעקוב אחרי מצב הפיצה שלו באמצעות ממשק מיוחד. במקרה שהוא לא יודע מה להזמין, יש פ’יצר של מכונת מזל, שמגרילה לו קומבינציה רנדומאלית של בצק, רוטב ותוספות.

 

התוצאות: רווחים של יותר ממליון פאונד במכירות פיצה. 400,000 הורדות. כתוצאה מהצלחת המוצר פותחה גם גרסה לאנדרואיד ולאייפד.

 

 

קד”מ ונוכחות מותג – (F1 2010 Timing App (Championship Pass:

 

הבריף:  חברת Formula One Management רצתה לספק למשתמש תובנות ומידע בזמן אמת לגבי המירוצים בסופי שבוע.

 

האתגר: הצוות צריך לייצר מוצר לאייפון ואייפד, שיעניין את הקהל האדיר של חובבי התחום, וגם יהפוך להיות חלק אינטגרלי מחוויית הצפיה בגראנד פרי. 

 

הפתרון: בין שלל הפיצ’רים ניתן למצוא מסך נתוני זמן אמת, שמאפשר לאוהדים לנתח ולעקוב אחר הפעילות של הצווותים במהלך המירוץ. ישנה מפת מירוץ אינטראקטיבית בתלת מימד, הנותנת מידע על מיקומו של כל נהג על גבי המסלול.

 

התוצאות: האפליקציה הגיעה להישגים חסרי תקדים, וקהל האוהדים גדל משנה לשנה. האיכות והחדשנות של הממשק משכו גם מקצוענים, ולא רק אוהדים, שהפכו את האפליקציה לדרך העיקרית שלהם לקבל מידע בזמן המירוץ.

 

polaroid

 

Social – אינסטגראם:

 

הבריף: יוצרי האפליקציה, בתור ילדים הוקסמו ממצלמות הפולרואיד, שמפיקות תמונות אינסטנט, מיד לאחר הצילום. כמו כן, הם שאבו השראה ממברקי הטלגרף, שנשלחו על גבי הרשת החוטית, על מנת למסור עדכונים והודעות. הם חשבו ליצור שירות שבו יוכלו המשתמשים לחלוק עדכונים בשיטת האינסטנט, כמו התמונות הקסומות שהיו יוצאות ממצלמת הפולרואיד.

 

האתגר: בחמש השנים שלפני יצירת המוצר, לא קרה שום דבר מרגש בתחום הצילום הדיגיטאלי. לתמונות לא היתה משמעות רגשית, והזמן שלקח להעלות את התמונה מהמובייל ולצפות בה היה ארוך. המטרה הייתה ליצור אפליקציה, שתאפשר לשתף תמונות מהסלולר בצורה מהירה, פשוטה ויפה.

 

הפתרון: האפליקציה נותנת למשתמשים את האפשרות להוסיף 11 פילטרים מיוחדים שיוסיפו אפקטים לתמונה. הצוות עבד שעות נוספות על מנת להקל על חוויית המשתמש במהלך העלאה, שיתוף, וצפיה בתמונות. הם דאגו לפשט גם את תהליך השיתוף של התמונות עם משתמשים מרשתות חברתיות אחרות.

 

התוצאות: בתוך שלושה חודשים ממועד ההשקה, יותר ממליון אנשים השתמשו בשירותי האינסטגרם כדרך לתקשר עם אחרים באמצעות תמונות. 

 

 

כלי עזר – MathBoard לאייפד:

 

הבריף: אפליקציה חינוכית שתפקידה ללמד ילדים כישורים מתמטים בסיסיים, בצורה מהנה ומתגמלת.

 

האתגר: הרעיון נשמע יחסית פשוט, אבל האפליקציה צריכה להיות מספיק מזמינה ומענגת בכדי שילדים בגן וביסודי ירצו לתרגל לאורך זמן. האפליקציה צריכה ללמד את הילד איך לפתור בעיות ספציפיות, ולא רק לתת משוב האם התשובה נכונה או לא. 

 

הפתרון: שימוש בערכת נושא של לוח וגיר כדי לעורר נוסטלגיה אצל ההורים, בתור פיתוי ראשוני. הלימוד לגילאים ויכולות שונות, מתאפשר ע”י פיצ’רים שמשתנים לפי רמות קושי (למשל: טווחי מספרים שונים). מעבר לפתרון “יבש” של תרגילים, ישנם במבחנים שאלות בסגנון “אמריקאי”, וגם שאלות בסגנון “השלם את החסר”. ישנה אפשרות לשלוף לוח ריק עם גירים כדי לתרגל ולקשקש תוך כדי העבודה. המסך שמציג את הפתרון, לא רק נותן את התשובה הסופית, אלא מסביר צעד צעד, על גבי הלוח, מהם השלבים בתהליך.

 

התוצאות: הצלחת ה- MathBoard עלתה על כל הציפיות. הוא תורגם לשש שפות, והיה מדורג כמספר 1 בקטגורית החינוך ב App Stores ב- 43 ארצות.

 

 

לסיכום, כשאנחנו מדברים על מובייל, אנחנו נוטים לשכוח שרק לפני כ- 15 שנים הטלפונים הניידים נהפכו לזמינים לקהל הרחב. תחום המובייל הוא יחסית צעיר, ויש מספיק מקום בשביל יזמים ורעיונות חדשים. מקווה שהסקירה הזאת נתנה לכם קצת חומר למחשבה. עכשיו הגיע תורכם ללכת וליצור אפליקציה מדהימה…

אולי יעניין אותך גם: